Визначення форм відходів, що забезпечують безпечну переробку, зберігання і захоронення проблемних радіоактивних відходів, які зберігаються на українських ядерно-енергетичних підприємствах
Цей підпроєкт фінансується Європейським Союзом та реалізується у рамках проєкту Програми ІСЯБ (Інструменту із співробітництва з ядерної безпеки, сектор поводження з РАВ) U4.01/14 «Вдосконалення інфраструктури для поводження з історичними радіоактивними відходами і зняття з експлуатації ядерних об’єктів в Україні».
Партнер з розвитку: ЄС.
Бенефіціар: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Державне агентство України з управління зоною відчуження.
Реципієнти: ДСП «ЧАЕС», ДСП «ЦППРВ», ДП НАЕК «Енергоатом».
Загальна кошторисна вартість проєкту: 949 940 євро.
Строк реалізації проєкту: 01.11.2018 – 31.10.2021.
Мета проекту: Безпечне довгострокове зберігання та захоронення проблемних РАО, визначення форм відходів, що забезпечують безпечну переробку, зберігання та захоронення радіоактивних відходів, що зберігаються на українських ядерно-енергетичних підприємствах.
В поточному році в рамках реалізації проекту затверджено Вступний звіт та Звіт з Завдання 2, здійснюються заходи з виконання робіт за задачами 3, 4, 5. Слід зазначити, що із-за запровадження карантинних обмежень, пов’язаних із пандемією короновірусу COVID-19, проєкт виконується з відставанням від графіку виконання робіт.
ДСП «Екоцентр» та Консорціумом Plejades у 2019 році уклали контракт на надання послуг за проєктом «Визначення форм відходів, що забезпечують безпечну переробку, зберігання та захоронення радіоактивних відходів, які зберігаються на українських ядерно-енергетичних підприємствах».
В рамках цієї діяльності Контрактор здійснить та визначить:
- фізико-хімічний і радіохімічний аналіз обраних потоків відходів;
- критерії прийнятності для довгострокового зберігання;
- техніко-економічний аналіз (ТЕА) технологій переробки;
- технічні специфікації на необхідне обладнання / системи;
- відповідну документацію з безпеки.
За проєктом Контрактором повинні бути досягнуті наступні результати:
- детальний аналіз потоків проблемних РАО, включаючи рекомендацію трьох потоків, які повинні бути взяті для подальшого опрацювання;
- фізико-хімічний і радіохімічний аналіз за вказаними радіонуклідам (включаючи важковимірювані радіонукліди) для даних трьох потоків РАВ;
- розробка критеріїв прийнятності (включаючи спільні специфікації упаковок відходів) для довгострокового зберігання;
- техніко-економічний аналіз технологій з переробки (у тому числі будь-яке попереднє кондиціонування або кондиціонування) для 3 обраних потоків проблемних РАВ;
- детальний опис оптимальних технологій з переробки обраних потоків проблемних РАВ;
- технічні специфікації на основне обладнання/системи для обраних технологій, подані в РО і затверджені ним;
- попередні звіти з аналізу безпеки, що демонструє експлуатаційну безпеку запропонованих технологій і відповідність очікуваних характеристик отриманої форми відходів і упаковок РАВ критеріям приймання.
Призначення цього контракту – надання рекомендацій та розробка технологій переробки відібраних потоків проблемних РАО в форми, прийнятні для їх довгострокового зберігання і / або захоронення.
На замовлення ДП «НАЕК «Енергоатом», фахівці підприємства розробили пакет методично-технічної документації для характеризації радіоактивних відходів (РАВ) у вигляді солебітумного компаунду (СБК). За цими методиками була проведена характеризація зразків СБК Рівненської АЕС щодо вмісту альфа-, бета-, гама- випромінюючих нуклідів та розраховано радіонуклідний вектор, який є першим досвідом робіт такого типу в межах України.
За допомогою розрахованого радіонуклідного вектору будуть характеризовані майже 150 м3 РАВ, які були напрацьовані на Рівненській АЕС за 1995-1996 та 2001-2002 роки. Ця процедура дозволить визначити питому активність зазначених РАВ по 32-м радіонуклідам та, відповідно, тип сховищ, у якому такі відходи згодом мають бути безпечно захороненні.
В рамках виконання контракту в поточному році розроблені та впроваджені в роботу наступні документи: «Методологія характеризації потоків «проблемних» відходів Українських АЕС та ЧАЕС» та «Методика відбору проб та методика вибору інструментів для відбору проб».
Протягом 2020 року до центральної аналітичної лабораторії ДСП «Екоцентр» для вимірювання ізотопного складу і питомої активності РАВ надійшло 84 проби, а саме:
- 14 проб з Южно-Української АЕС: 3 проби іонообмінної смоли, 4 проби кубового залишку, 7 проб сухої солі;
- 16 проб з Рівненської АЕС: 3 проби іонообмінної смоли, 2 проби кубового залишку, 11 проб сольового плаву;
- 22 проби з Запорізької АЕС: 14 проб сольового плаву, 6 проб іонообмінної смоли, 2 проби кубового залишку;
- 22 проби з Хмельницької АЕС: 11 проб сольового плаву, 9 проб іонообмінної смоли, 2 проби кубового залишку;
- 10 проб з ЧАЕС: 4 проби іонообмінної смоли, 6 проб пульпи фільтроперліту.
Всі зразки досліджені на вміст гамма-випромінюючих радіонуклідів, складено зведений протокол на передачу результатів Замовнику, визначені фізико-хімічні показники зразків надісланих від 2-ох АЕС.
Всі подальші роботи пов’язані із характеризацією надісланих зразків РАВ будуть виконанні в терміни, зазначені в контрактних документах.