Покращення радіаційного контролю навколишнього середовища та законодавчої бази в Україні для екологічної реабілітації радіоактивно забруднених територій (SATREPS)

У 2020 році продовжилися роботи з реалізації українсько-японського проекту в умовах стрімкого поширення коронавірусного захворювання COVID-19, що унеможливило прибуття до України японських дослідників для виконання низки запланованих завдань за проєктом «SATREPS». Спільним Координаційним Комітетом «SATREPS» було розроблено «Меморандум про виконання Плану Спільних Досліджень проєкту «SATREPS» в період обмежень в Україні, що пов’язані з епідемією COVID-19», згідно з яким підприємство разом із українськими партнерами проєкту власними силами продовжили дослідження з оцінки запасів радіонуклідів та особливостей їх міграції на стокових майданчиках, дослідних ділянках, водоймі-охолоджувачі ЧАЕС.

Метою Меморандуму є підтвердження згоди сторін провести спільні дослідження відповідно до завдань Проекту, що представлені у ПСД та УСД, з урахуванням обмежень, передбачених в Україні в період пандемії COVID – 19 та описати зміни в розподілі обов’язків між сторонами в період дії обмежень, які негативно впливають на виконання плану науково-дослідного співробітництва, а саме:

  • неможливість візитів японських дослідників до України;
  • неможливість візитів українських дослідників до Японії;
  • відвідування ЗВ українським дослідникам, крім співробітників державних підприємств ДАЗВ;
  • доступ до робочих місць в українських установах.

Запропоновані наступні зміни в науково-дослідній діяльності українських інститутів-партнерів в умовах обмежень за проектом:

  1. Прогноз змін навколишнього середовища – гідрологічні умови і стан забруднення в зв’язку зі зниженням рівня водойми-охолоджувача (ВО) ЧАЕС.
    • Дослідження забруднення води і донних відкладень в ВО шляхом відбору та вимірювань на вміст радіонуклідів (Pu, Am і Sr) проб води, наносів та даних відкладів.
    • Дослідження впливу ВО на систему ґрунтових вод шляхом встановлення автоматичних датчиків рівня води на новозбудованих 9 моніторингових свердловинах, регулярний збір даних моніторингу з нових та 10 існуючих свердловин.
    • Дослідження концентрації радіонуклідів в біоті (риба, бентос) в ВО і навкруги шляхом проведення лабораторних досліджень зразків бентосу та м’яз риб з наступним ліофілізуванням.
    • Прогноз міграції поведінки радіонуклідів у ВО шляхом лабораторних досліджень з використанням матеріалів отриманих з ВО.
    • Продовження відбору та аналіз зразків навколишнього середовища.
  2. Отримання даних моніторингових досліджень та прогнозні оцінки щодо нового зонування ЗВ.
    • Дослідження вертикальної і просторової міграції радіонуклідів з урахуванням випадінь і землекористування шляхом отримання зразків озимого жита на чотирьох ділянках ЗВ та проведення попередньої пробопідготовки їх до аналізів.
    • Моніторинг і моделювання річкових і озерних систем з дослідженням впливу змивів з водозборів шляхом безперервного вимірювання (стік води, наносів), збір даних (рівня води, опадів, датчиків наносів, реєстрації температури тощо) на майданчиках в Копачах, Корогоді та Рудому лісі.
    • Кількісні оцінки забруднення лісів радіонуклідами шляхом вимірювання концентрації радіонуклідів у зразках біомаси сосни з Рудого лісу, аналізу результатів польотів квадрокоптера над експериментальними майданчиками, отримання дозволу на поновлення польових робіт з використання дрону.
  3. Аналіз стану радіоактивного забруднення атмосфери з використанням даних моніторингу та моделювання атмосферних аерозолів.
    • Вивчення джерел радіоактивних аерозолів (включаючи період масштабних лісових пожеж на весні 2020 року) в ЗВ шляхом розвитку системи моніторингу та обробки отриманих даних.
    • Вивчення варіацій концентрацій радіоактивних аерозолів за рахунок лісових пожеж шляхом побудови системи моніторингу за межами ЗВ та обробки отриманих даних.
    • Розвиток моделей атмосфери для радіоактивних аерозолів і оцінки впливу радіоактивних аерозолів на забруднення повітря
  4. Підготовка спільних пропозицій з реабілітації навколишнього середовища і радіаційного захисту для державних органів управління і регуляції в Україні.

Відповідно до Меморандуму та іншими контрактними документами ДСП «Екоцентр» в звітному періоді продовжив забезпечувати координацію виконання польових та лабораторних робіт у зоні відчуження українськими учасниками проєкту SATREPS. В реалізації завдань Меморандуму задіяні дванадцять провідних наукових колективів, що працюють в галузі безпеки і вивчення радіаційних характеристик у навколишньому природному середовищі. Координація являє собою процес забезпечення безперебійного виконання завдань в рамках проєкту шляхом встановлення комунікацій між науковцями міжнародного колективу, своєчасного планування робіт для впорядкування зусиль фахівців підприємства та дослідників з японської сторони та вченими з наукових установ України, збір та передачу інформації під час виконання польових та лабораторних робіт у ЗВ.

З метою збору метеоданих, проведення польових досліджень (обстеження ґрунту, відбір проб ґрунту) поблизу с. Копачі, с. Корогод, р. Сахан, р. Брагінка та полігону «Рудий ліс» наприкінці лютого та на початку березня 2020 року відбулися перші науково-дослідний візити японських виконавців проєкту SATREPS на чолі із професором Інститут радіоактивності навколишнього середовища Університету Фукусіма (ІРНС УФ) та керівником одного із завдань проєкту SATREPS – Ясунорі Ігараші.

Заступник японського координатора проєкту SATREPS Хіросі Катаока під час візиту до зони відчуження (17.02-19.02.2020 рр..) в рамках матеріально-технічної допомоги передав ДСП «Екоцентр» обладнання для розширення системи радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища ЗВ.

З 09.03.2020 по 12.03.2020 р. зону відчуження, з метою наукових досліджень на водоймі-охолоджувачі ЧАЕС, відвідала Хікаро Сато. Під час її візиту проводились були завершені роботи пов’язані із будівництвом дев’яти контрольно-спостережних свердловин на ВО ЧАЕС.

З метою обговорення стану виконання науково-дослідних робіт, перевірки використання отриманого обладнання для виконання завдань проєкту 04.03.2020 р. було проведено інспекційний тур в ЗВ Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA). В рамках візиту представниками державного відомствами Японії зустрілися із керівництвом та фахівцями ДСП «Екоцентр», ознайомились з роботою центральної аналітичної лабораторії, відвідали офіс підтримки проєкту SATREPS, ВО ЧАЕС, НБК-100 та дослідні майданчики ЗВ.

В цілому японська делегація схвально оцінила хід реалізації проєкту SATREPS, результат якого дасть можливість отримати нові знання про довгострокову поведінку радіонуклідів у довкіллі, а також з’ясувати ефективність технологій з його відновлення шляхом порівняння досліджень у Чорнобилі та Фукусімі.

Запровадження в Україні карантинних обмежень, що пов’язані з епідемією COVID-19, а також у зв’язку із завершенням проведення науково-дослідної роботи та відповідно до законів України ДСП «Екоцентр» підготував та надав 03.03.2020 р. до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київський області клопотання щодо скасування посвідки на тимчасове проживання видані на ім’я громадянина Японії, науковому співробітнику Центру досліджень ізотопів та динаміки навколишнього середовища Університету Цукуби, доктору біологічних наук – пану Уемацу Шінічіро. Згодом подібне клопотання було підготовлено для співробітника Інституту радіоактивності навколишнього середовища Університету Фукусіма, координатора з організації досліджень – пана Хіросі Катаока.

У зв’язку із змінами складу реципієнтів, термінів та кошторисної вартості спільного українсько-японського проєкту в рамках програми SATREPS та відповідно до «Порядку залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» ДСП «Екоцентр» підготував та надав до Секретаріату Кабінету Міністрів України необхідні документи для державної перереєстрації проекту МТД.

Отримана реєстраційна карта проєкту № 3726-03 від 04.09.2020, з реєстрацією п’яти реципієнтів українських організацій-учасників, дозволить до 31.03.2022 року проводити процедуру залучення міжнародної технічної допомоги скориставшись правом на звільнення від митного оподаткування при ввезені на митну територію України необхідного обладнання для виконання завдань в рамках цього проекту.

За звітний період було проведено три акти приймання-передачі матеріальних цінностей, що безумовно позитивно вплинути на розбудову та оновлення технічного оснащення системи радіаційного моніторингу територій зони відчуження.

Зокрема, підприємство отримало сучасне обладнання для удосконалення системи радіоекологічного моніторингу ЗВ, новітнє обладнання для лабораторних досліджень, моніторингових вимірювань водних об’єктів ЗВ в польових умовах, імпактор для вимірів аерозолів тощо.

За фінансової підтримки Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) ДСП «Екоцентр» з початку реалізації проєкту МТД отримав від японських партнерів сто дев’ять одиниць обладнання на загальну суму біля двох мільйонів гривень (таблиця 54 ).

Таблиця 54 – Кошторисна вартість обладнання, яке отримав ДСП «Екоцентр» за проєктом SATREPS

Поставка обладнання

Дата отримання

Кількість одиниць

Кошторисна вартість, грн.

Поставка №1

26.04.2018

51

911 565

Поставка №2

02.07.2018

2

85 159

Поставка №3

16.01.2019

4

284 422

Поставка №4

21.10.2019

16

75 322

Поставка №5

28.11.2019

6

211 852

Поставка №6

19.03.2020

1

???

Поставка №7

28.05.2020

29

424 285

Всього

109

1 992 605

З метою сприяння виконання завдань, своєчасного планування з реалізації проєкту та обміну думками з основних питань 16.11.2020 р. відбулась онлайн-конференція. Під час заходу, який відбувався в офісі підтримки проєкту SATREPS (по вул. Шкільна, 6, приміщенні № 211) досягнута домовленість щодо надання ДСП «Екоцентр» в рамкам спільного Меморандуму інформації по пожежам, річкам та свердловинам зони відчуження за період 1986-2020 р.р. для підготовки наукових статей за проектом SATREPS. Окрім цього, були також окреслені напрями та плани робіт на наступний 2021 проєктний рік. Серед пріоритетних напрямів співпраці учасники засідання виділили продовження досліджень за попередніми напрямами, а також розширення системи радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища за рахунок отримання додаткової інформації зі встановлених аспіраційних пристроїв та побудованих контрольно-спостережних свердловин на ВО ЧАЕС.